data: 2023-02-19

OGŁOSZENIA PARAFIALNE VII NIEDZIELA ZWYKŁA 19.02.2023.

1. Dziś VII Niedziela Zwykła, Dzisiaj po Mszy św. godz. 9.15 rozpocznie się adoracja Najświętszego Sakramentu przygotowująca nas do Wielkiego Postu, dawne czterdziestogodzinne nabożeństwo. Zakończymy je o godz. 12.00. zachęcam do adoracji.
  2. Od 19 – 25.02.2023. będziemy przeżywać 56. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Będziemy w tych dniach szczególnie ogarniać modlitwą osoby uzależnione i ich rodziny.
  3. Początek Wielkiego Postu to dobry moment, aby przypomnieć przepisy postne. IV Przykazanie Kościelne mówi:  „Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach.” W myśl tego przykazania pragnę przypomnieć:
- Czynami pokutnymi są: modlitwa, jałmużna, uczynki pobożności i miłości, umartwienie przez wierniejsze pełnienie obowiązków, wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post.
- Czasem pokuty w Kościele są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu.
- Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia – we wszystkie piątki i w Środę Popielcową.
- Post ilościowy obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek tych, którzy ukończyli 18 lat życia, a nie rozpoczęli roku 60.
- Uzasadniona niemożliwość zachowania wstrzemięźliwości w piątek domaga się od chrześcijanina podjęcia innych form pokuty.
- Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje w czasie Wielkiego Postu.
- Post piątkowy nie obowiązuje w dniu liturgicznym o randze uroczystości.
  1. Najbliższa środa, to Środa Popielcowa rozpoczynająca Wielki Post. Msza św. o godz. 18.00. Tego dnia obowiązuje post ścisły (ilościowy i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych).
  2. Pierwszy piątek Wielkiego Postu przeżywamy w Kościele w Polsce jako dzień pokuty i modlitwy za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych. Drogę Krzyżową ofiarujemy w intencji skrzywdzonych.
  3. Droga Krzyżowa w piątki o 17.30. po niej Msza św. Gorzkie Żale w niedziele o godz. 08.45.
  4. Kolekta remontowa wyniosła: 654 zł, na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Syrii i Turcji zebraliśmy: 123 zł, natomiast na misje, kolędnicy misyjni zebrali: 485 zł. Za wszystkie ofiary serdecznie dziękuję.
  5. Zachęcam do nabycia tygodnika „Niedziela”.